» مزیت برتر ورزش منظم برسلامتی و تناسب اندام

 مزیت برتر ورزش منظم برسلامتی و تناسب اندام

ورزش منظم برای بدن و مغز شما مفید است

ثابت شده است که فعالیت داشتن از نظر جسمی و روحی فواید زیادی برای سلامتی دارد. حتی ممکن است به شما کمک کند تا بیشتر زندگی کنید و این می تواند احساس خوشبختی به شما بدهد

نشان داده شده است که ورزش باعث بهبود خلق و خوی شما و کاهش احساس افسردگی ، اضطراب و استرس می شود

باعث تغییرات در قسمتهایی از مغز شما می شود که استرس و اضطراب را تنظیم می کند. همچنین می تواند حساسیت مغزی را برای هورمون های سروتونین و نوراپی نفرین ، که احساس افسردگی را تسکین می دهند ، افزایش دهد

علاوه بر این ، ورزش می تواند تولید اندورفین را افزایش دهد ، که شناخته شده است برای کمک به ایجاد احساسات مثبت و کاهش درک درد

علاوه بر این ، نشان داده شده است که ورزش علائم را در افرادی که از اضطراب رنج می برند ، کاهش می دهد. همچنین می تواند به آنها کمک کند تا از وضعیت روانی خود آگاهی بیشتری داشته و حواس پرتی را از ترس خود تمرین کنند

ورزش قلب شما را تقویت می کند و گردش خون شما را بهبود می بخشد. افزایش جریان خون باعث افزایش سطح اکسیژن در بدن شما می شود. این به شما کمک می کند خطر ابتلا به بیماری های قلبی مانند کلسترول بالا بیماری عروق کرونر و حمله قلبی را کاهش دهید. ورزش منظم همچنین می تواند فشار خون و سطح تری گلیسیرید شما را کاهش دهد. ورزش روزانه نه تنها یعنی ورزشی که هر روز می‌توانید انجام دهید بلکه یعنی ورزشی که «بهتر است» یا «باید» به صورت روزانه انجام دهید. فواید ورزش بی پایان است - دانستن آنها می تواند به شما الهام دهد ورزش به طور جدی هم برای بدن و هم برای سلامتی روان شما ، یک سبک زندگی سالم مفید است

برای ورزش‌هایی که می‌توانید آن‌ها را روزانه انجام دهید

دو آهسته

دوچرخه سواری

پیاده روی

طناب زدن (بالا پایین پریدن)

حرکات کششی

فواید ورزش روزانه

انجام ورزش‌های روزانه فراوان هستند و یکی از آن ها حفظ وضعیت سلامتی کنونی شما و در عین حال بهبود شرایط جسمانی‌تان است. بعضی از شماها ممکن است بپرسید آیا ممکن است بتوانید این کار را هر روز انجام دهید. خب، توصیه‌ای که به شما می‌شود این است:

وقتی صبح از خواب بر می‌خیزید روز خود را با انجام حرکات کششی آغاز کنید

می‌توانید 30 دقیقه تا 1 ساعت نرم و آهسته بدوید یا اگر امکان آن وجود دارد که با دوچرخه به محل کارتان بروید، پس به جای خودرو از دوچرخه استفاده کنید. اگر نمی‌توانید با اتوبوس یا مترو به سر کار بروید پس مقداری از راه تا اداره را پیاده بپیمایید. وقتی به اداره رسیدید از سوار شدن به آسانسور اجتناب و به جای آن از پله‌ها استفاده کنید.

در مورد طناب زدن یا بالا و پایین پریدن، می‌توانید این کار را هر زمانی که بخواهید انجام بدهید مثلا در حین آهسته دویدن، در طول ساعت کاری، در حالی که منتظر اتوبوس هستید یا در هر زمان دیگری. هرچند توصیه نمی‌شود خانم‌هایی که کفش‌های پاشنه‌ دار می‌پوشند این تمرین را انجام بدهند.

معنی ورزش متوسط چیست؟ خب، این نوعی ورزش است که باید آن را در حد متوسط و معتدل انجام بدهید. به عبارت دیگر، انجام این نوع ورزش همچنان برای شما مفید و لازم است اما احتیاجی نیست که آن‌ را هر روز انجام بدهید. بلکه می‌توانید به صورت هفتگی (یک یا دو بار در هفته) یا حتی دو بار در ماه انجام دهید. این بسته به انتخاب شما است.

مثال‌هایی از ورزش‌های متوسط

شنا کردن

باشگاه رفتن

تمرینات فیتنس (تناسب اندام)

فقط حرکات کششی باشد، پس در آن صورت احتمالا بتوانید دویدن آهسته یا دوچرخه سواری را در کنار بعضی دیگر از ورزش‌ها مانند شنا کردن، باشگاه رفتن، یا تمرینات تناسب اندام به صورت هفتگی انجام دهید. حرکات کششی احتمالا برای سلامتی شما خوب است اما حداقل باید یک یا دو بار در هفته کالری بسوزانید و کاری بکنید که تا حد ممکن عرق بکنید. برای نیل به این مقصود باشگاه رفتن و انجام تمرینات تناسب اندام چاره‌ی کار است.

فواید ورزش کردن به صورت هفتگی

حفظ ظاهری قوی و خوش ترکیب

همه‌ ماجرا که «ظاهر و ترکیب» نیست اما در عین حال نمی‌توانید انکار کنید که «خوش تیپ» بودن نقش برجسته‌ای در اولین تاثیرگذاری ما بر دیگران دارد. به همین دلیل عده‌ای از شما که به دنبال راه حلی برای حفظ ظاهری قوی و خوش‌ ترکیب هستید نباید از باشگاه رفتن‌های هفتگی غفلت کنید.

سلامت روانشناختی

افرادی که به طور منظم ورزش می‌کنند از کسانی که ورزش نمی‌کنند شادتر هستند. این به خاطر آن است که ورزش کردن جریان خون شما را بهبود می‌بخشد، در نتیجه اکسیژن توزیع شده از طریق خون به تمام اقصا نقاط بدن‌تان خواهد رسید از نوک انگشت پا گرفته تا مهم‌ترین قسمت بدن یعنی مغز. مغزی که اکسیژن کافی به آن رسیده باشد می‌تواند خوب فکر کند و مشکلات را به طرق بهتری حل کند. این شرایط شامل کاهش استرس و بهبود ثبات ذهنی یا به عبارتی دیگر حفظ سلامت روانشناختی در حالتی نرمال و مناسب نیز می‌شود.

راه حلی برای سم‌زدایی

وقتی صحبت از سم‌زدایی بدن با استفاده از داروهایی خاص می‌شود بعضی از افراد ممکن است راه‌حلی فوری را ترجیح بدهند. خب، سوای این که چقدر ممکن است مفید باشند اما داروها همیشه عوارض جانبی به همراه دارند. ورزش کردن منظم راه حلی بدون عوارض جانبی برای سم زدایی بدن است. عرقی که حین ورزش از بدن شما ترشح می‌شود نه تنها دمای بدن‌تان را کنترل می‌کند بلکه راهی برای زدودن سموم از بدن‌تان است. به همین خاطر توصیه می‌شود بلافاصله بعد از ورزش کردن حمام کنید تا تمام مواد سمی که روی پوست بدن‌تان مانده است را بشویید و از بین ببرید.


 داشتن بدنی خوش فرم و کاهش وزن

 ورزش منظم مثلا ورزش هفتگی راه حلی بی نظیر برای خوش فرم کردن بدن و در عین‌ حال راه حلی برای مشکل کاهش وزن است. بسیاری از آدم‌ها هستند که از وضعیت وزن بدن خود ناراضی هستند و بیشتر وقت خود را صرف مقایسه‌ی قیمت مکمل‌های رژیمی می‌کنند در حالی که راه حل مشکل آن‌ها فقط یک چیز است؛ یک یا دو ساعت در هفته به باشگاه یا استخر رفتن!

 سلامتی انسان

در کل، ورزش کردن منظم برای سلامتی انسان‌ها خوب است و بعضی از مطالعات انجام شده حتی به این امر اشاره کرده‌اند که چون ورزش برای قلب و حمله‌ی قلبی به عنوان یکی از قاتلان خاموش در جهان مفید است، انجام ورزش می‌تواند با کاهش خطر ابتلا به حملات قلبی یا سایر مشکلات قلبی طول عمر فرد را زیاد کند.

ورزش حرفه‌ای اکثرا توسط ورزشکاران انجام می‌شود. در مقایسه با ورزش روزانه، متوسط، و شدید، ورزش حرفه‌ای نیازمند سطح متفاوتی از تادیب نفس است چرا که هدف آن فقط سلامتی یا خوش فرم کردن بدن نیست بلکه چیزهایی فراتر از این‌ّها است. ورزشکاران حرفه‌ای تمریناتشان را با اهداف خاصی مانند یک شغل رسمی، یک نوع علم، و نهایتا با هدف کسب افتخار و پیروزی برای کشورشان انجام می‌دهند. به همین خاطر است که فقط ورزشکارانی که انضباط فردی بیشتری دارند نه تنها قادرند به کسب سلامتی نائل بیایند بلکه می‌توانند به هدف همیشگی زندگی خود نیز برسند.

فواید ورزش کردن

 فواید ورزش کردن رابطه‌ای مستقیم با سلامتی و طول عمر انسان دارند. هر نوع ورزشی فایده‌های خود را برای سلامتی‌ آدم‌ها دارد

سلامت جسمی (فیزیکی) خوب

ورزش راه حلی خوب برای حل مشکل اضافه وزن است. در عین حال، ورزش منظم به حفظ حالت بدن و همین طور بهبود سلامت استخوان‌ها و همچنین مفاصل و توده‌ی عضلانی کمک خواهد کرد. در نتیجه، کسانی که به طور منظم ورزش می‌کنند پر انرژی‌تر به نظر می‌رسند چون ورزش می‌تواند تحرک و انعطاف پذیری را افزایش بدهد.

سلامت روان

ورزش به رهایی از تنش و شل کردن عضله‌ها کمک می‌کند. بعد از ورزش احساس نیاز به استراحت و خواب خواهید داشت، و داشتن یک خواب شب راحت و خوب برای سلامت روان و همچنین سلامت عاطفی احساسی شما در صبح روز بعد که از خواب بیدار می‌شوید خوب است و نتیجتا روحیه‌ای بهتر و ذهنی بازتر در طول روز خواهید داشت.

 تمرکز کردن خوب

 ورزش یک عامل خوب برای پرت کردن حواس است در نتیجه هر وقت به تمرکز نیاز داشته باشید، توانایی این کار را خواهید داشت. در ضمن، تمرکز رابطه‌ی مستقیمی با وضعیت و شرایط مغز دارد. این فقط بدن نیست که ممکن است از خستگی رنج ببرد، مغز هم همین حالت را دارد. میزان اکسیژنی که مغز شما دریافت می‌کند نیز بر تمرکزتان تاثیر می‌گذارد چون مغز برای عملکرد بهینه به اکسیژن نیاز دارد.

بهبود گردش خون

ورزش کردن یکی از راه‌های حصول اطمینان از توزیع اکسیژن و اکسیژن رسانی کافی از طریق جریان خون به مغز است. به علاوه تنش عضلانی می‌تواند به استرس منجر شود و چون سخت کار می‌کنید، ورزش مثل یک راهکار سرگرم کننده برای شل کردن عضلات و در عین حال حل مشکل استرس به نحوی موثر کمک می‌کنند.

تقویت انرژی خوب

 ورزش صبحگاهی آن‌ها را خسته و ضعیف می‌کند در نتیجه انرژی کافی برای خوب انجام دادن کارها در باقی روز نخواهند داشت. خب، مادامی که بیش از حد لازم ورزش نکنید این مسئله صادق نیست و حتی اثر آن برعکس خواهد بود چون ورزش در اصل منبع تقویت انرژی است.

بهبود بنیه و استقامت

که ورزش منظم، به هر نحوی که مایل به انجام آن هستید، به شدت توصیه می‌شود. وقتی عملکرد های سوخت و ساز بدن‌تان به صورت بهینه در می‌آیند، تمام مواد مغذی که از طریق خوراکی‌ها دریافت می‌کنید به صورت بهینه جذب خواهد شد و نهایتا میزان انرژی را که بدن‌تان نیاز دارد فراهم خواهد آورد.

مبارزه با بیماری‌

با ورزش منظم می‌توان از هر یک از این بیماری‌ها پیشگیری کرد، حتی یک حرکت کششی ساده صبحگاهی نیز می‌تواند استقامت بدنتان را بالا ببرد و خطر آسیب دیدن را کاهش دهد.


مطالب پایانی

نشان داده شده است که ورزش علائم را در افرادی که از اضطراب رنج می برند ، کاهش می دهد. همچنین می تواند به آنها کمک کند تا از وضعیت روانی خود آگاهی بیشتری داشته و حواس پرتی را از ترس خود تمرین کنند

شدت تمرین شما چقدر است. به نظر می رسد که روحیه شما بدون توجه به شدت فعالیت بدنی می تواند از ورزش بهره مند شود.

در حقیقت ، یک مطالعه بر روی 24 زنی که مبتلا به افسردگی تشخیص داده شده بودند نشان داد که ورزش با هر شدت به طور قابل توجهی احساس افسردگی را کاهش می دهد

تأثیرات ورزش بر روحیه بسیار قدرتمند است به طوری که انتخاب ورزش (یا عدم انجام) حتی در دوره های کوتاه مدت تفاوت ایجاد می کند.

یک مطالعه از 26 زن و مرد سالم که به طور معمول به طور منظم ورزش می کنند ، خواسته است یا به مدت دو هفته ورزش را ادامه دهند یا ورزش را متوقف کنند. کسانی که ورزش را متوقف کردند ، افزایش خلق و خوی منفی را تجربه کردند

 ورزش منظم می تواند روحیه شما را بهبود بخشد و احساس اضطراب و افسردگی را کاهش دهد.

می تواند به کاهش وزن کمک کند

برخی مطالعات نشان داده اند که عدم تحرک عامل اصلی در افزایش وزن و چاقی است

برای درک تأثیر ورزش در کاهش وزن ، درک رابطه بین ورزش و مصرف انرژی مهم است.

بدن شما انرژی خود را به سه روش هضم می کند: هضم غذا ، ورزش و حفظ عملکردهای بدن مانند ضربان قلب و تنفس.

هنگام رژیم ، کاهش کالری دریافتی میزان متابولیسم شما را کاهش می دهد و این باعث کاهش وزن می شود. برعکس ، ثابت شده است که ورزش منظم میزان متابولیسم شما را افزایش می دهد که باعث سوزاندن کالری بیشتر و کاهش وزن می شود

علاوه بر این ، مطالعات نشان داده است که ترکیب ورزش هوازی با تمرین مقاومتی می تواند از دست دادن چربی و حفظ توده عضلانی را به حداکثر برساند ، که برای جلوگیری از کاهش وزن ضروری است

ورزش برای حمایت از متابولیسم سریع و سوزاندن کالری بیشتر در روز بسیار مهم است. همچنین به شما در حفظ توده عضلانی و کاهش وزن کمک می کند.

برای عضلات و استخوان های شما مفید است

ورزش در ساخت و نگهداری عضلات و استخوان های قوی نقش حیاتی دارد.

فعالیت جسمی مانند وزنه برداری می تواند عضله سازی را هنگامی که با دریافت پروتئین کافی مرتبط است تحریک کند.

این به این دلیل است که ورزش به آزاد سازی هورمون هایی کمک می کند که توانایی عضلات شما را در جذب اسیدهای آمینه تقویت می کنند. این به آنها کمک می کند تا رشد کرده و از بین رفتن آنها کاهش یابد

با افزایش سن ، افراد تمایل به از دست دادن توده و عملکرد عضلانی خود دارند ، که می تواند منجر به جراحات و ناتوانی شود. تمرین فعالیت بدنی منظم برای کاهش از دست دادن عضلات و حفظ قدرت با افزایش سن ضروری است

همچنین ، ورزش علاوه بر کمک به جلوگیری از پوکی استخوان در سنین بالاتر ، به ایجاد تراکم استخوان کمک می کند

جالب توجه است که نشان داده شده است ورزش های دارای تأثیر بالا ، مانند ژیمناستیک یا دویدن ، یا ورزش های دارای تأثیر عجیب و غریب ، مانند فوتبال و بسکتبال ، تراکم استخوان بیشتری را نسبت به ورزش های غیر ضربه مانند شنا و دوچرخه سواری افزایش می دهند

فرم ارسال نظر


مطالب پیشنهادی از سراسر وب
آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


با قابلیت جدید اینستاگرام استوری یک دقیقه ای آشنا شوید با قابلیت جدید اینستاگرام استوری یک دقیقه ای آشنا شوید مشاهده