» چگونه وینگ چون را یاد بگیریم

چگونه وینگ چون را یاد بگیریم

ورزش و تناسب اندام

وینگ چون سبکی از کونگ فو است که بر غلبه بر مبارزه یک چهارم ، مشت های سریع و دفاع محکم برای غلبه بر حریفان تأکید دارد. این ورزش رزمی سنتی چینی با انجام سریع پا ، دفاع و حمله به طور همزمان ، و هدایت انرژی حریف به نفع شما ، حریفان را بی ثبات می کند. این یک روش پیچیده کونگ فو است که برای مهارت در آن به سالها تمرین نیاز دارد ، اما مبتدیان می توانند با درک اصول ، نظریه ها و مهارت های اساسی آن ، به راحتی یادگیری وینگ چون را شروع کنند.

نام

Wing Tsun (که همان وینگ چون خوانده می‌شود) نوع خاصی از طرز نگارش عبارت چینی 咏春 (که به معنای تحت اللفظی «مناجات بهاری» است، اما «بهار جاودانه» نیز خوانده می‌شود) است که بطور عادی wing chun نوشته می‌شود. این شیوه نگارش توسط بنیانگذار این شاخه از وینگ چون یعنی استاد بزرگ لئونگ تینگ به منظور متمایزسازی این شاخه از دیگر شاخه‌ها تعیین شده‌است. WingTsun (بدون فاصله بین دو واژه) به عنوان مارک تجاری انجمن بین‌المللی وینگ چون (IWTA) به ثبت رسیده‌است.

اصول مبارزه

اصول هشت گانه وینگ چون سنگ بنای یک سیستم دفاع شخصی تهاجمی را تشکیل می‌دهد که به فرد اجازه تطبیق با اندازه، قدرت و سبک مبارزه‌ای حریف را می‌دهد.

اصول انرژی

برو جلو: فوراً به منظور تماس با اندام حریف به جلو پیشروی کن(به منظور بکار افتادن رفلکس‌هایی که در چی سائو آموزش دیده می‌شود) یا حتی فرای آن برای اول ضربه زدن به حریف. این انفعال غیرمنتظره ابتدایی حریف را اغلب متعجب می‌کند و مبارزه را به فاصله نزدیک تبدیل می‌کند جاییکه عکس العمل‌های حسی بر عکس العمل‌های بینایی حکمفرمایی می‌کند و صد البته جاییکه وینگ چون کار حرفه‌ای احتمالاً در آن منطقه بر حریفش برتری دارد.

به حریفت بچسب: اگر در ابتدا نتوانستی به حریفت ضربه‌ای واردکنی و او را از کار بیندازی. به جای تماس برقرار کردن با بدن حریف (غیر از سر و گلو) سعی کن به او بچسبی. غالباً اواین عضوی که با آن تماس پیدا می‌کنید دست حریف می‌باشد حالا که با دست حریف تماس پیدا کرده‌اید او چگونه می‌تواند بدون اطلاع شما حمله‌ای را با دستش اجرا کند؟

در برابر نیروی بزرگ‌تر تسلیم شو: از آنجا که هیچکس نمی‌تواند مطمئن باشد که از هر حریفی که در پیش رو دارد قوی تر است، شخصی باید به شیوه‌ای آموزش ببیند که حتی در برابر حریف قوی تر پیروز باشد. چی سائو مانند یک معلم حرفه‌ای یاد می‌دهد که چگونه در برابر حمله حریف واکنش‌های لازم را نشان دهید. وقتی که حقیقتاً حمله حریف از شما قدرتمندتر است، آموخته‌های شما در چی سائو به بدن شما می‌گوید که از مسیر حمله حریف کنار بروید و زاویه دیگری را برای حمله پیدا کنید.

حریفت را تعقیب کن: متعاقب اصل اول در صورتیکه حریف عقب نشینی کرد، واکنش فوری یک وینگ چون کار ادامه به حرکت رو به جلویش است، نه اینکه به حریفش اجازه دهد تا خودش را پیدا کرده و فرصتی هر چند اندک برای تجدید نظر در استراتژی حمله اش پید کند. بسیاری از سبک‌ها که تکیه بر سرنخ‌های بصری دارند ترجیح می‌دهند که یک گام به عقب بگذارند، اندکی صبر کنند و حمله‌های بعدی را طرح ریزی کنند که معمولاً می‌توان به این نکته در مبارزات ورزشی و تورنُمنتی پی برد.

اصول انرژی

  1. از نیروهای خودی رها شو: کاملاً ضروری است که فرد به منظور حرکت انرژیک و واکنش به موقع در برابر حمله حریف ریلکس باشد.وقتیکه عصبی هستید، نیروهای خودی مثل یک ترمز عمل می‌کنند.پس در ابتدا باید از قید نیروهای خودی خلاص شوید تا بتوانید با چالاکی حرکت کنید.

از نیروهای حریفت رها شو: این اصل شبیه به اصل سوم مبارزه‌است. وقتی حریف می‌خواهد از قدرتش برای پایان دادن به مبارزه استفاده کند، تقلا برای مقاومت کردن در برابر قدرت حریف واکنش مناسبی نیست بلکه واکنش مناسب، خنثی کردن نیروی حریف با دور کردن نیروی حریف از بدن یا دور کردن بدن از آن می‌باشد.

از نیروی حریف بر ضد خودش استفاده کن: از نیرویی که حریف به شما تقدیم می‌کند، بهره بگیرید. اکر حریف شما را به طرف خودش می‌کشد از آن نیرو به عنوان قسمتی از حمله تان استفاده کنید. یا اگر حریف شما را به سمت چپ هل داد مثل یک در چرخان عمل کنید و از آن نیرو در حمله‌ای با دست راست استفاده کنید.

نیروهای خودی را اضافه کنید: علاوه بر قرض گرفتن نیروی حریف، می‌توانید نیروی خودتان را به آن اضافه کنید.

همان قدر که عکس العمل‌ها در یک دفاع شخصی بیانگر پیشرفت هستند، اصول قدرتی نیز باعث پیشرفت هر چه بیشتر هستند به طوریکه یک هنرجوی وینگ چون طی سالیان تمرین همه آنها را مد نظر دارد. اولاً: تمرین فرم و تعداد زیاد مشت برای یادگیری ریلکسیشن در مبارزه (به منظور ضدحمله بر مبنای حس لامسه) و زدن مشت بدون تنش. ثانیاً ساعت‌های بیشمار تمرین چی سائو به منظور افزایش توانایی در رها کردن نیروی خودی و قرض گرفتن نیروی حریف و در آخر تمرینات قدرتی خاص WT برای افزایش هر چه بیشتر قدرت مشت و ضربات.

یادگیری اصول وینگ چون

تئوری خط مرکز را بیاموزید. پایه وینگ چون محافظت از خط مرکزی بدن شما است. خطی را تصور کنید که از قسمت میانی سر شما شروع می شود و در امتداد وسط قفسه سینه به پایین بدن می رسد. این خط مرکزی بدن شما است و آسیب پذیرترین است. باید همیشه محافظت شود. 

طبق تئوری خط میانه ، شما همیشه باید به سمت پایین خط حمله کنید و حرکات دفاعی خود را در برابر خط میانی حریف انجام دهید.

موضع گیری اساسی باز در وینگ چون بر اساس تئوری خط مرکز است. در حالت باز ، رو به جلو بایستید و زانوها را خم کرده و پاها را کمی به سمت بیرون نشان دهید. با رو در رو شدن با حریف خود قادر به حمله با متعادل ترین نیرو هستید.

با انرژی عاقل و اقتصادی باشید. یک اصل کلیدی وینگ چون این است که ، در هنگام جنگ ، انرژی باید محافظه کارانه و اقتصادی مصرف شود. با انحراف یا تغییر مسیر ضربات ، از انرژی حریف خود استفاده کنید.

از حرکت و صرفه اقتصادی استفاده کنید. ایده در اینجا این است که بدن شما باید برای برقراری ارتباط با یک حریف کمترین مسافت را در حداقل زمان طی کند. این امر همچنین به صرفه جویی در انرژی خود کمک می کند.

آرام باشید. بدن تنش از انرژی بی مورد استفاده خواهد کرد. بدن خود را آرام نگه دارید و آرامش بیشتری خواهید داشت. 

اگر در سایر ورزش های رزمی تجربه دارید ، (به ویژه "سبک های سخت") ، باید "جام خود را خالی کنید" یا عادت های بد را از یاد نبرید. وینگ چون یک سبک نرم با بسیاری از تکنیک های خنثی سازی است که شما را ملایم و نرم می کند. جبران مجدد حافظه عضلانی و ایجاد عاداتی آرام می تواند ناامیدکننده باشد و زمان بر باشد ، اما در طولانی مدت ارزشش را خواهد داشت.

رفلکس های خود را تیز کنید. در Wing Chun ، جنگنده در مقابل یک واکنش واکنش نشان می دهد و از رفلکس های سریع برای قطع حمله و تغییر شرایط خود پیروی می کند. 

استراتژی مبارزه خود را با توجه به حریف و محیط خود تغییر دهید. حریف شما ممکن است قد بلند یا کوتاه قد ، بزرگ یا کوچک ، مرد یا زن و غیره باشد. به همین ترتیب ، محیطی که در آن می جنگید می تواند متفاوت باشد - بیرون ، داخل ، بارانی ، گرم ، سرد و غیره. آماده باشید تا جنگ خود را متناسب با شرایط تنظیم کنید. 

فرم های وینگ چون را بیاموزید. عملکرد Wing Chun به شش جانبه از شش شکل مختلف شکسته شده است که هر یک از آنها به شکل قبلی بنا می شوند. در هر فرم ، شما وضعیت صحیح ، وضعیت بدن ، حرکات دست و پا و تعادل را یاد خواهید گرفت. این اشکال عبارتند از:

سیو نیم تائو

چام کیو

بیو گی

موک یان چونگ

لوک دیم بون کوون

بات جام دائو

تصمیم گیری درباره نحوه مطالعه وینگ چون

آکادمی وینگ چون پیدا کنید. مدارس ورزش های رزمی اغلب به خصوص برای دانش آموزان جدی بر یک سبک از هنرهای رزمی متمرکز هستند. آکادمی ها یا باشگاه های وینگ چون ممکن است به یک انجمن ورزش های رزمی وابسته باشند. برای مدارس محلی وینگ چون به صورت آنلاین یا در دفترچه تلفن جستجو کنید.

با آکادمی های هنرهای رزمی محلی خود مشورت کنید تا ببینید آیا آنها به وینگ چون آموزش می دهند یا نه. آنها فقط ممکن است اصول را آموزش دهند و اگر در یادگیری پیشرفته وینگ چون جدی هستید ، ممکن است لازم باشد به منطقه ای بروید که کلاسهای پیشرفته تری دارد.

با sifu (مربی) ملاقات کنید و در مورد سوابق آنها س askال کنید. چند سال تجربه دارند؟ آنها چگونه وینگ چون را یاد گرفتند؟

در کلاس وینگ چون بنشینید. از نحوه برگزاری کلاس sifuو واکنش دانش آموزان دیگر مطلع شوید.

یادگیری وینگ چون به صورت حضوری بهترین روش است.

وینگ چون را بصورت آنلاین یا دی وی دی یاد بگیرید. بسیاری از وب سایت ها برای خودآموزی وینگ چون درس دارند. اینها معمولاً فیلم ها و سطح آموزش را ارائه می دهند و دارای قیمت اشتراکی طبقه بندی شده بر اساس سطح تخصص شما (مبتدی ، متوسط ​​، پیشرفته و غیره) و دسترسی به مطالب هستند. اگر در منطقه خود مربی واجد شرایط یا مدرسه وینگ چون ندارید ، این می تواند مفید باشد. اگر در حال حاضر در مدرسه وینگ چون تحصیل می کنید ، آنها می توانند آموزش حضوری شما را افزایش دهند. مجموعه DVD یا دوره آنلاین را که توسط استاد بزرگ یا استاد Wing Chun تدریس می شود انتخاب کنید.

برخی از دوره های مطالعه آنلاین همچنین برای دانشجویان پیشرفته که مایل به آموزش دانشجویان خود هستند ، گواهینامه مربی ارائه می دهند.

برخی از دوره های آنلاین ممکن است از طریق وب کم با استاد بزرگ یک به یک آموزش بدهند.

برنامه هایی برای کمک به مطالعه شما در مورد Wing Chun در دسترس هستند که برای تلفن های Apple یا Android در دسترس هستند.

یک فضای اختصاصی برای تمرین ایجاد کنید. منطقه ای را در خانه خود پیدا کنید که بتوانید وینگ چون را در آن تمرین کنید. اطمینان حاصل کنید که فضای کافی برای حرکت بدن به تمام جهات وجود دارد. با چرخاندن دست و پاها به اطراف ، بررسی کنید. شما نمی خواهید که اسباب و اثاثیه داخل اتاق مانع حرکات شما شود.در حالت ایده آل ، این فضا دارای آینه خواهد بود تا بتوانید نحوه حرکت خود را ببینید.

درباره سیو نیم تائو اطلاعات کسب کنید. سیو نیم (یا لیم) تائو ، یا "ایده کوچک" ، اساس بسیاری از حرکتها در وینگ چون است. Siu Nim Tao اولین شکل در Wing Chun است ، و در اینجا شما می توانید موضع گیری صحیح ، نگه داشتن بدن ، آرامش و حرکات اساسی دست را یاد بگیرید.

قبل از اینکه به قسمت بعدی بروید و قبل از یادگیری تکنیک های دیگر ، باید بر هر بخش از Siu Nim Tao تسلط داشته باشید.

هر حرکت شکل اولیه (اول) معنی دارد. این شامل سرعت ، استفاده از تنش و آرامش ، زاویه و فاصله است. فرم شامل تکنیک نیست.

گونگ لیک را درک کنید: گونگ لیک اولین بخش از Siu Nim Tao است و بر ساختار خوب و آرامش تمرکز دارد. شما موضع آزاد را پیدا خواهید کرد ، که در برابر حریف خود قرار می گیرید. روی آرام نگه داشتن بدن خود کار کنید.

موضع گیری Ge Kim Kim Yeung Ma یا موضع آزاد را تمرین کنید. در این موضع ، رو به جلو بایستید. پاها را کمی به سمت بیرون قرار دهید. زانوها را خم نگه دارید. وزن شما به طور مساوی بر روی هر دو پا توزیع می شود. شما برای آماده سازی یادگیری حرکات دست و بازو ، روی موقعیت بازوها و آرنج ها تمرکز خواهید کرد. این حالت از جلو به شما بیشترین مزیت را در یک مبارزه می دهد ، مثلا اجازه می دهد دست و پایتان از خط وسط شما محافظت کند. هر دو طرف بدن شما می تواند به یک اندازه استفاده شود ، نه اینکه یک طرف بدن را نسبت به طرف دیگر قرار دهید. 

فاجینگ را بفهمید: فاجینگ بخش دوم سیو نیم تائو است. فاجینگ باعث آزاد شدن قدرت می شود. در اینجا ، شما می آموزید که چگونه از قدرت استفاده کنید و چگونه قدرت و انرژی خود را حفظ کنید. تا لحظه ای که دستانتان برای ضربه زدن آماده است ، روی آرام ماندن تمرکز کنید.

یکی از حرکات رایج در فاجینگ ضربه کف دست (یان جونگ) است که در آن دست چپ شما باز می شود ، چرخانده می شود تا رو به پایین باشد و برای ضربه زدن به حریف به سمت پایین حرکت می کند.

مهارتهای اساسی را درک کنید: بخش سوم Siu Nim Tao یادگیری مهارتهای اساسی حرکات دست و مسدود کردن است که زمینه یادگیری سایر تکنیک های Wing Chun را فراهم می کند.

برخی از این مهارت های اساسی عبارتند از Pak Sau یا Huen Sau (اعتصاب) ، Tan Sau (بلوک کف دست) ، Gan Sau (دست شکافته) و Bong Sau (بازوی بال). بیشتر تمرینات Siu Nim Tao در این بخش شامل ترکیبی از این حرکات است. هنگامی که این مهارت ها را یاد گرفتید ، ابتدا آنها را در سمت چپ و سپس در سمت راست تمرین خواهید کرد.

درک چام کیو

مهارتهای اساسی را درک کنید: بخش سوم Siu Nim Tao یادگیری مهارتهای اساسی حرکات دست و مسدود کردن است که زمینه یادگیری سایر تکنیک های Wing Chun را فراهم می کند.

برخی از این مهارت های اساسی عبارتند از Pak Sau یا Huen Sau (اعتصاب) ، Tan Sau (بلوک کف دست) ، Gan Sau (دست شکافته) و Bong Sau (بازوی بال). بیشتر تمرینات Siu Nim Tao در این بخش شامل ترکیبی از این حرکات است. هنگامی که این مهارت ها را یاد گرفتید ، ابتدا آنها را در سمت چپ و سپس در سمت راست تمرین خواهید کرد.

درک چام کیو

درباره Chum Kiu اطلاعات کسب کنید. Chum Kiu ، یا "پل جویی" ، حرکت کل بدن را برای تکمیل آموخته های فرم اصلی Siu Nim Tau معرفی می کند. در Chum Kiu ، شما بر روی چگونگی چرخش صحیح و کارآمد بدن خود ، با توجه به توزیع وزن و تعادل تمرکز خواهید کرد. حرکات پا مانند چرخش و لگد زدن در اینجا معرفی شده است.

قبل از اینکه به قسمت بعدی بروید و قبل از یادگیری تکنیک های دیگر ، باید بر هر بخش Chum Kiu تسلط داشته باشید.

قبل از یادگیری فرم ثانویه ، چرخش موضع (تغییر شکل اسب به سمت دیگر) باید کاملاً تمرین شود. این کلید برخلاف فرم اصلی که موضع ایستا است ، کلیدی است.

بخش اول چام کیو را درک کنید. بخش اول ، Juun ، بر چرخش ، تعادل و ساختار متمرکز است. در جون ، شما همچنین می توانید به محیط پیرامون خود ، حتی پشت سر خود ، توجه کنید تا بتوانید به طور موثر مبارزه کنید. همچنین حرکات بازویی میانی مانند Jip Sau (شکستن بازو) و Fut Sau (چنگک چشم) را معرفی می کند.

بخش دوم چام کیو را درک کنید. بخش دوم یا Ser از Chum Kiu بر منحرف کردن حمله حریف و هدایت مجدد انرژی به سمت آنها تأکید دارد. شما یاد خواهید گرفت که دست و پایتان را به صورت یک واحد حرکت دهید و سپس می توانید یاد بگیرید که چگونه این قسمت ها را جدا از یکدیگر حرکت دهید.

بخش سوم چام کیو را درک کنید. بخش سوم Chum Kiu استفاده از نیرو همزمان با حرکات دست و پا است. همچنین از ترکیب حرکات کشیده بازو و حرکات آرام بدن برای متناسب کردن سناریوهای مختلف جنگ استفاده می کند. شما همچنین می توانید بدن خود را به راست و چپ بچرخانید تا بتوانید در هنگام تعادل بر روی تعادل خود کار کنید و خط مرکزی خود را پیدا کنید.

Biu Gee را درک کنید. Biu Gee یا Darting یا Thrusting Fingers ، "استفاده از نیرو در فواصل بسیار کوتاه است. دانش آموزان همچنین تکنیک های اضطراری ، مانند نحوه بازیابی خط مرکزی در هنگام تحمل سقوط یا گرفتار شدن را می آموزند. در هر یک از سه بخش Biu Gee ، شما از ترکیبی از حرکات دست و پا از دو شکل اول برای بهبودی از وضعیت نامناسب استفاده خواهید کرد. سپس این وضعیت را در موقعیت تهاجمی قرار می دهد که می توانید از قدرت برد کوتاه برای غیرفعال کردن حریف خود استفاده کنید.

موک یان چونگ را درک کنید. Muk Yan Chong یا "ساختگی چوبی" فرم پیشرفته ای است که در آن با یک حریف ثابت (آدم ساختگی چوبی) تمرین می کنید. این به شما کمک می کند تا نحوه تماس دست و پا با حریف را شناسایی و یاد بگیرید.

به این دلیل که ساختگی حرکت نمی کند ، سازگاری در فرم مطابقت با دستگاه آموزش ایجاد می شود.

برخی از کاربردهای تکنیک های ساختگی واضح است. توجه داشته باشید که برخی تقریب ها (سازگاری ها) هستند و برخی از آنها دارای کاربردهای مختلف هستند که با یک حرکت واحد در یک مجموعه به تصویر کشیده می شوند.

آموزش فرم های پیشرفته تر Wing Chun

لوک دیم بون کوون را درک کنید. این فرم که با نام "6.5 Point Pole Form" نیز شناخته می شود ، یک میله را به عنوان سلاحی در اختیار شما قرار می دهد که هنگام حمله به حریف از آن استفاده می کنید. مبارزه با یک تیر می تواند مهارت های شما در تعادل و دفاع را افزایش دهد.

Baat Jaam Dao را درک کنید. Baat Jaam Dao یا "هشت شمشیر برش" یا "چاقوهای پروانه ای" پیشرفته ترین شکل است که در آن از شمشیرهای کوتاه به عنوان سلاح استفاده می کنید. این به همه آموزش داده نمی شود که ممکن است به این سطح برسند. فقط افراد منتخب بات جام دائو را فرا می گیرند. این فرم در درجه اول بر روی دقت ، تکنیک و موقعیت متمرکز است. حرکات پا و دست به دلیل چاقو تا حدودی از اشکال دیگر تغییر می کند.

سیو نیم تائو

سیو نیم تائو یا «فرم ایده‌های کوچک» شامل فرم پا به همراه حرکات سنتی دست می‌باشد.

چام کیو

فرم‌های پیشرفته

موک یانگ جونگ، وسیله تمرین مقدماتی و پیشرفته چی سائو فرم‌های گوناگونی دارد که قسمتی ار آنها تنها وقتی آموزش داده می‌شود که فرد به یک مربی باصلاحیت تبدیل شده باشد. در زیر جزئیات بیشتری در مورد فرم‌های پیشرفته وینگ چون می‌خوانید:

بیو جی

بیو جی (به معنای «انگشتان پیشرو») کاربرد تکنیک‌های دست(منظور از دست در اینجا، کف دست می‌باشد) باز را در بر می‌گیرد.(در مقابل تکنیک‌های دست بسته(همان مشت))یه همین خاطر است که این اسم بر آن نهاده شده‌است.

آدمک چوبی

موک یان جونگ لفظ به لفظ به معنای «ستون چوبی که به عنوان یک آدمک استفاده می‌شود» می‌باشد، در واقع جای یک حریف فرضی تمرینی را می‌گیرد. اگرچه آدمک چوبی را نمی‌توان به عنوان یک حریف هوشمند در نظر گرفت اما می‌تواند نماینده نیرو و انرژی حریف باشد.

سیستم درجه بندی

یکی از ویژگی‌های وینگ چون سیستم آموزش سازمان یافته‌اش می‌باشد. در حالیکه بسیاری از سبک‌های رزمی با روش غیر یکنواختی آموزش می‌دهند، ساختار سیستم مانند دوره‌های تحصیلی در مدارس است. بگونه‌ای که هر سطح روی سطح قبلی بنا می‌شود.

بر خلاف مدل آموزش سنتی استاد-شاگردی که یک شاگرد سالها یا حتی تا اخر عمر به دنبال استادش بود، متد آموزشی IWTA به همه هنرجویان تضمین می‌دهد که در هر درجه تحصیلات کامل را دریافت کند. یک فرد پر مشغله که در هفته تنها دو بار فرصت ورزش کردن دارد، هرگز ایده‌های مهمی که همکلاسی‌های تمام وقت، که ظاهراً همیشه در کلاس هستند (که یک امتیاز ناعادلانه‌است)، دریافت می‌کنند را از دست نمی‌دهد.

درجات شاگردی

دوره آموزش وینگ چون شامل دوازده درجه شاگردی است که دو فرم ابتدایی سیو نیم تائوو چام کیو بعلاوهٔ تمرینات و کاربردهای چی سائو را پوشش می‌دهد. در کنار ترکیبات مختلف دست در سیو نیم تائو، مجموعه استانداردی از فرم‌های پا نیز در این دوره یاد گرفته می‌شود.

درجات شاگردی بر مبنای عناوینی که در هر دوره آموزش داده می‌شود، به سه بخش تقسیم می‌شود:

درجات1 تا 4، یادگیری مهارتهای پایه‌ای در سه فاصله مبارزاتی

درجه یک - مبانی اصولی سبک و مهارتهای حرکتی، درگیر شدن در فاصله دور، شروع سیو نیم تائو

درجه دوم - مبارزه در فاصله دور به همراه پل زدن ها، کل «سیو نیم تائو»

درجه سوم - گذار از فاصله حملاتی دور به فاصله میانی

درجه چهارم - گذار از از فاصله حملاتی میانی به فاصله نزدیکو شروع فرم «چام کیو»

درجات5 تا 8،

درجه پنجم - حملات در فاصله کوتاه و مبارزه هم‌زمان با هر دو دست

درجه ششم -

درجه هفتم -

درجه هشتم -

درجات 9 تا 12، کاربردها

درجه نهم - در مقابل تک مهاجم

درجه ده - در مقابل دو مهاجم

درجه یازدهم - در مقابل تک مهاجم مسلح به سلاح سرد

درجه دوازدهم - در مقابل دو مهاجم مسلح به سلاح سرد

در درجه 9 شاگردی هنرجو نه تنها باید سبک را به خوبی بشناسد (همچنین در درجه 8) بلکه باید به خوبی از کاربردهای آن استفاده کند.مهارت تنها تفاوت مهم بین این دو درجه‌است، که بسته به مدرسه‌ای که هنرجو تحت تعلیم است، درجه 8 و 9 می‌تواند با عنوان کمربند مشکی برابری کند. البته هیچ اجماعی روی این مسئله وجود ندارد چون هیچ مقایسه قراردی وریمی در این بین وجود ندارد.

در بعضی مدارس درجات مختلف با تی شرت‌های مختلف مشخص می‌شوند، مثل لباس با رنگ سفید تا درجه پنجم، خاکستری برای درجه 5 تا 8 و مشکی برای درجه 9 تا 12

درجات مربیگری

در ادامه درجات شاگردی 12 درجه استادی نیز وجود دارد. در سطوح مربیگری، هنرجو تمرینات را در غالب برنامه‌های پیشرفته وینگ چون WTآغاز می‌کند.

بیو جی

موک یان جونگ (آدمک چوبی)

لوک دیم بون کوآن فا («نیزه شش و نیم نقطه ای» یا چوب بلند)

بارت چام دائو (قداره برنده هشتی شکل یا شمشیر پروانه‌ای شکل)

سطوح مربیگری به خودی خود سه بخش تقسیم می‌شود:

1 تا 4 تکنسینی

5 تا 8 پراکتسینی

9 تا 12 فیلسوفی

هر اسمی سه قسمت ایده و کانونی مرکزی در ورای چگونگی مبارزه دارد که در نسبت به همان سطح انتظار می‌رود. از یک تکنسین انتظار می‌رود که با تکنیک‌هایش مبارزه کند. از یک پراکتسین انتظار می‌رود که یک مبارز تجربی کامل باشد و یک فیلسوف باید عناصر عقلی و معنوی را به خوبی درک کرده باشد.

فرم ارسال نظر


مطالب پیشنهادی از سراسر وب




آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


گران خریدن ممنوع ، تبلیغات شما تخصص ماست  گران خریدن ممنوع ، تبلیغات شما تخصص ماست مشاهده